Frankrig vinder VM-bronze efter vanvittig afslutning
De forsvarende verdensmestre slog Tyskland i bronzekampen ved VM.
Fra 2009 til 2017 blev Frankrig verdensmester fire gange i fem forsøg.
Nu må franskmændene tage til takke med en plads to trin længere nede på medaljeskammelen. Det står klart efter deres sejr i søndagens bronzekamp mod Tyskland, som bød på en af slutrunden mest dramatiske afgørelser.
Tyskland havde ellers chancen med ti sekunder tilbage, men her blev bolden smidt væk. Få sekunder før slutfløjtet hamrede superstjernen Nikola Karabatic bolden i nettet til fransk sejr, der medførte euforisk jubel fra de detroniserede verdensmestre.
VM-finalen mellem Danmark og Norge kan ses på TV 2 klokken 17.30.
Referat /ritzau/
Inden jublen for alvor kunne bryde løs i den franske lejr, skulle dommeren ud og se den afgørende scoring igennem på video.
Målet blev godkendt til stor frustration for de tyske spillere.
Efter klare nederlag i semifinalerne til henholdsvis Danmark og Norge, så spillerne fra begge hold ud til at have rystet nederlagene af sig og havde fuld fart på fra kampens start.
Tyskerne kom bedst i gang og bragte sig foran med 4-2. Men efter en udvisning tog tyskerne målmanden ud i angrebet, og det straffede Frankrig blandt andet med to hurtige scoringer i et tomt tysk mål.
Efter godt ti minutters spil måtte den erfarne franske keeper Cyril Dumoulin hjælpes fra banen med en skade og gik kort efter i omklædningsrummet med holdets læge.
Han blev erstattet af Vincent Gérard, der gjorde en god figur med flere flotte redninger.
Han kunne dog ikke leve op til klassekeeperen Andreas Wolff i målet i den modsatte ende. Wolff stod noteret for en redningsprocent på 54 i første halvleg.
De to keepere havde stor indflydelse på, at der midt i første halvleg var en længere scoringspause til begge hold.
Tyskerne fik strammet op, og med fire scoringer i kunne de gå til pause foran med 13-9.
Stribevis af udvisninger prægede kampen, og syv et halvt minut inde i anden halvleg fik Patrick Wiencek sin tredje udvisning, og tyskeren blev med det røde kort henvist til tilskuerpladserne i resten af kampen.
Det tændte franskmændene, der lignede et hold, der i omklædningsrummet havde snakket om, at tempoet skulle op, og bolden i kassen.
Franskmændene vandt den første halvdel af anden halvleg med 9-3 og bragte sig i front med 18-16.
Men tyskerne gav ikke op. Anført af Uwe Gensheimer, der scorede syv mål i kampen, kæmpede de sig tilbage, og mod slutminutterne stod det helt lige mellem de to hold.
Med få sekunder igen tabte tyskerne bolden i et angreb, og så kunne Nikola Karabatic gøre sig til fransk helt med sejrsmålet.