Håndbold

Gudmundur Gudmundsson får nyt trænerjob

Gudmundur Gudmundsson skal stå i spidsen for MT Melsungen i resten af denne sæson. Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix

Gudmundur Gudmundsson er ny træner i Bundesliga-klubben MT Melsungen.

Den tidligere danske landstræner Gudmundur Gudmundsson gør comeback som træner i den bedste tyske håndboldrække.

Onsdag har Bundesliga-klubben MT Melsungen nemlig præsenteret den 59-årige islænding som ny træner. I første omgang skal Gudmundsson stå i spidsen for Melsungen til udgangen af denne sæson, hvorefter man vil evaluere og overveje et længerevarende samarbejde.

Gudmundssons trænerkarriere

1989–1992: Vikingur Reykjavik

1992–1995: Afturelding Mosfellsbær 

1995–1999: Reykjavik

1999–2001: TSV Bayer Dormagen

2001–2004: Island

2005–2007: Reykjavik

2008–2012: Island

2009–2010: GOG

2010–2014: Rhein-Neckar Löwen

2014–2017: Danmark

2017–2018: Bahrain

2018– : Island

2020- : MT Melsungen

Islændingens første opgave i spidsen for den tyske klub venter på lørdag, hvor danske Bjerringbro-Silkeborg kommer på besøg til en vigtig kamp i EHF Cuppen.

Gudmundsson fortsætter samtidig sit virke som islandsk landstræner.

- Det er bestemt ikke en selvfølge at hente en træner i denne klasse. Især med så kort varsel. Der er utvivlsomt en vis mængde held involveret. Vi er glade for, at Gudmundur har sagt ja og er klar for os allerede fra på lørdag, siger bestyrelsesmedlem i MT Melsungen, Axel Geerken, til klubbens hjemmeside.

MT Melsungen, der øjeblikkeligt er placeret på Bundesligaens syvendeplads, valgte tirsdag at fyre klubbens cheftræner Heiko Grimm med øjeblikkelig virkning. Dette skete på baggrund af en række dårlige resultater, hvor Melsungen blandt andet måtte se sig besejret af Bjerringbro-Silkeborg i EHF Cuppen.

Gudmundur Gudmundsson, der fra 2014-2017 var dansk landstræner, præsenteres på et pressemøde i MT Melsungen fredag, inden han altså for første gang står i spidsen for holdet lørdag. MT Melsungens Bundesligakamp mod Bergischer torsdag aften varetages af klubbens assistenttræner, Arjan Haenen.

Rutinerede Gudmundsson har tidligere nydt stor succes i tysk håndbold, hvor han fra 2010-2014 leverede store resultater med Rhein-Neckar Löwen. Her førte han blandt andet sit mandskab frem til den første titel i klubbens historie.