EM håndbold

Hold og profiler ved EM i kvindehåndbold

TV 2 SPORTs håndboldekspert Bent Nyegaard udpeger profiler fra alle EM-lande og forudser, hvordan det går dem.

EM-holdene

Bent Nyegaard udvælger to profiler og kommer med bud på præstation

Danmark

.

Danmark

Trup

  • Sandra Toft
  • Lærke Nolsøe Pedersen
  • Maibritt Toft Hansen
  • Anne Mette Hansen
  • Kathrine Heindahl
  • Line Haugsted
  • Althea Rebecca Reinhardt
  • Mette Tranborg
  • Laura  DamgaardLund 
  • Andrea Ulrikka Hansen
  • Kristina Jørgensen
  • Trine Østergaard Jensen
  • Louise Katharina Burgaard
  • Mie Højlund
  • Rikke Iversen

 

Profiler

  • Sandra Toft, målmand
  • Kristina Jørgensen, playmaker

 

Nyegaards bud 

  • Nummer to i gruppe A - i tæt kamp om førstepladsen med Frankrig
  • Mulig chance for semifinalepladsen i mellemrunden
Foto: Brugerbillede

Montenegro

Montenegro.

Montenegro

Trup 

  • Jovanka Radicevic
  • Durdina Jaukovic
  • Matea Pletikosic
  • Anastasija Babovic
  • Dijana Mugosa
  • Katarina Dzaferovic
  • Andrea Klikovac
  • Ljubica Nenezic
  • Dijana Ujkic
  • Marta Batinovic
  • Ema Ramusovic
  • Bobana Klikovac
  • Majda Mehmedovic
  • Jelena Despetovic
  • Itana Grbic
  • Nikolina Vukcevic

 

Profiler

  • Jovanka Radiecevic, højre fløj
  • ​Durdina Jaukovic, venstre back

 

Nyegaards bud 

  • Nummer tre i gruppe A 
  • Kommer ikke videre fra mellemrunden
Foto: Google

Slovenien

Slovenien

Slovenien

Trup

  • Branka Zec
  • Tina Valentina Klemecic
  • Ana Gros
  • Elizabeth Omoregie
  • Ema Abina
  • Nina Zabjek
  • Tjasa Stanko
  • Maja Vojnovic
  • Natasja Ljepoja
  • Nina Zulic
  • Amra Pandzic
  • Hana Vucko
  • Barbara Lazovic
  • Ziva Copi
  • Tija Gomilar-Zickero

Profiler

  • Ana Gros, højre back
  • ​Tjasa Stanko, playmaker

 

Nyegaards bud 

  • Nummer fire i gruppe A
Foto: Brugerbillede

Frankrig

Frankrig

Frankrig

Trup

  • Meline Nocandy
  • Pauline Coatenea
  • Chloe Valentin
  • Coralie Lassource
  • Grace Deuna Zaadi
  • Aissatou Kouyate
  • Amandine Leynaud
  • Kalidiatou Niakate
  • Cleopatre Darleux
  • Siraba Pavlovic Dembele
  • Laura Flippes
  • Beatrice Edwige
  • Pauletta Foppa
  • Estelle Nze Minko
  • Alexandra Lacrabere

Profiler

  • Amandine Leynaud, målmand
  • Estelle Nze Minko, venstre back

 

Nyegaards bud

  • Vinder gruppe A i tæt kamp med Danmark
  • Gå videre til semifinalen
  • Vinder bronze
Foto: Google

Rusland

Rusland

Rusland

Trup

  • Anna Sedoykina
  • Daria Dmitrieva
  • Olga Gorshenina
  • Polina Vedekhina
  • Vladlena Bobrovnikova
  • Daria Samokhina
  • Kseniia Makeeva
  • Olga Fomina
  • Karina Sabirova
  • Ekaterina Ilina
  • Iuliia Managarova
  • Antonina Skorobogatchenko
  • Valeriia Maslova
  • Kristina Kozhokar
  • Anastasiia Illarionova 
  • Viktoriia Kalinina

Profiler 

  • Daria Dmitrieva, playmaker
  • Målmændene Anna Sedoykina og Victoriya Kalinina

 

Nyegaards bud 

  • Vinder gruppe B
  • Går videre til semifinalem
  • Går videre til finalen
  • Taber finalen
Foto: Google

Sverige

Sverige

Sverige

Trup

  • Carin Strömberg
  • Linn Blohm
  • Jamina Roberts
  • Melissa Petren
  • Mathilda Lundström
  • Johanna Forsberg
  • Filippa Idehn
  • Emma Rask
  • Jessica Ryde
  • Nina Dano
  • Anna Lagerquist
  • Isabelle Gulldén
  • Emma Lindqvist
  • Nathalie Hagman
  • Kristen Thorleifsdottir
  • Elin Hansson

Profiler

  • Anna Lagerquist
  • Isabelle Gullden

 

Nyegaards bud

  • Nummer to i gruppe B
  • Ryger ud i mellemrunden
Foto: Brugerbillede

Spanien

Spanien

Spanien

Trup

  • Marta Lopez
  • Carmen Martin
  • Carmen Campos
  • Silvia Arderius
  • Silvia Navarro
  • Mercedes Castellanos
  • Jennifer Gutierrez
  • Nerea Pena
  • Lara Gonzales
  • Soledad Lopez
  • Kaba Gassama
  • Alicia Fernandez
  • Almudenda Rodriguez
  • Ainhoa Hernandez
  • Lysa Tchaptchet
  • Mireya Gonzales

Profiler

  • Nerea Pena, playmaker
  • Ainhoa Hernández Serrador, stregspiller

 

Nyegaards bud

  • Nummer tre i gruppe B
  • Kommer ikke i nærheden af semifinalen
Foto: -

Tjekkiet

Tjekkiet

Tjekkiet

Trup

  • Jana Knedlekova
  • Micheala Konecna
  • Petra Manakova
  • Hana Kvasova
  • Silvie Polaskova
  • Kamila Kordovska
  • Veronika Mikulaskova 
  • Marketa Hurychova
  • Jana Sustkova
  • Sabrina Novotna
  • Sarka Marcikova
  • Petra Kudlackova
  • Dominika Zachova
  • Sara Kovarova
  • Marketa Jerabkova
  • Veronika Mala
  • Adela Striskova
  •  

Profiler

  • Jana Knedlikova, højre fløj
  • Marketa Jerabkova, venstre back 

Nyegaards bud

  • Nummer fire i gruppe B
Foto: -

Holland

Holland

Holland

Trup

  • Jessy Kramer
  • Laura Van der Heijden
  • Debbie Bont
  • Lois Abbingh
  • Larissa Nusser
  • Danick Snelder
  • Bo Van Wetering
  • Kelly Dulfer
  • Merel Feriks
  • Inger Smits
  • Martine Smeets
  • Angela Malestein
  • Nikita Van der Fleet
  • Rinka Duijndam
  • Tess Wester
  • Dione Housheer

 

 

Profiler

  • Larissa Nusser, playmaker
  • Lois Abbingh, venstre back

 

Nyegaards bud

  • Vinder gruppe C (kan godt blive tæt)
  • Går i semifinalen
  • Slutter som nummer fire
Foto: Brugerbillede

Ungarn

Ungarn

Ungarn

Trup

  • Szandra Szollosi-Zacsik
  • Petra Tovizi
  • Nadina Schatzl
  • Aniko Kovacsics
  • Melinda Szikora
  • Blanka Biro
  • Greta Marton
  • Rita Lakatos
  • Klara Csiszar-Szekeres
  • Gitta Katrin Klujber
  • Greta Kacsor
  • Noemi Hafra
  • Dorottya Faluvegi
  • Viktoria Lukacs
  • Fanny Helembai
  • Zsuzsanna Tomori

Profiler

  • Noemi Hafra, venstre back
  • Katrin Klujber, højre back

 

Nyegaards bud

  • Nummer to i gruppe C (i skarp konkurrence med Serbien)
  • Ryger ud i mellemrunden
Foto: -

Kroatien

Kroatien

Kroatien

Trup

  • Lucija Besen
  • Paula Posavec
  • Dora Krsnik
  • Stela Posavec
  • Camila Micijevic
  • Larissa Kalaus
  • Dora Kalaus
  • Katarina Jezic
  • Tena Japundza
  • Andrea Simara
  • Ana Debelic
  • Josipa Mamic
  • Marijeta Vidak
  • Valentina Blazevic
  • Kristina Prkacin
  • Tea Pijevic

Profiler

  • Ivana Kapitanović, målmand
  • Katarina Ježić, stregspiller

 

Nyegaards bud

  • Nummer fire i gruppe C
Foto: -

Serbien

Serbien

Serbien

Trup

  • Sanja Radosavljevic
  • Katarina Krpez-Slezak
  • Jelene Trifunovic
  • Andrea lekic
  • Jelena Lavko
  • Zeljka Nikolic
  • Andjela Janjusevic
  • Jovana Risovic
  • Sladana Pop-Lazic
  • Dijana Radojevic
  • Jovana Jovovic
  • Katarina Tomasevic
  • Jovana Stoiljkovic
  • Kristina Liscevic

Profiler

  • Dragana Cvijic
  • Andrea Lekic

 

Nyegaards bud:

  • Nummer tre i gruppe C (i skarp konkurrence med Ungarn)
  • Ryger ud i mellemrunden
Foto: Google

Norge

Norge

Norge

Trup

  • Emily Sando
  • Henny Reistad
  • Emilie Arntzen
  • Veronica Kristiansen
  • Marit Frafjord
  • Heidi Løke
  • Stine Skogrand
  • Nora Mørk
  • Stine Oftedal
  • Malin Aune
  • Kari Dale
  • Marit Jacobsen
  • Camilla Herrem
  • Sanna Solberg
  • Kristine Breistol
  • Rikke Granlund

Profiler

  • Nora Mørk, højre back
  • Stine Oftedal Bredal, playmaker

 

Nyegaards bud

  • Nummer et i gruppe D 
  • Nummer et i mellemrundegruppen 
  • Vinder semifinalen
  • Vinder finalen
Foto: Google

Rumænien

Rumænien

Rumænien

Trup

  • Ana Mazareanu
  • Elena Dinca
  • Alexandra Iovanescu
  • Eliza Buceschi
  • Cristina Neagu
  • Cristina Laslo
  • Denisa Dedu
  • Andreea Popa
  • Laura Popa
  • Yuliya Dumanska
  • Anca Polocoser
  • Lorena Ostase
  • Sonia Seraficeanu
  • Ana Iugina
  • Ana Savu
  • Alexandra Dindiligan
  • Ana Ticu

Profiler

 

  • Crina Elena Pintea (på trods af coronatest), stregspiller
  • ​Cristina Neagu, venstre back

 

Nyegaards bud

  • Nummer to i gruppe D
  • Ryger ud i mellemrunden (som turneringen bliver ældre, bliver resurserne et problem)
Foto: Brugerbillede

Tyskland

Tyskland

Tyskland

Trup

  • Marlene Zapf
  • Amelie Berger
  • Alina Grijseels
  • Xenia Smits
  • Dinah Eckerle
  • Julia Behnke
  • Kim Naidzinavicius
  • Isabel Roch
  • Emily Bölk
  • Ina Grossmann
  • Maren Weigel
  • Annika Lott
  • Julia Maidhof
  • Antje Lauenroth
  • Evgenija Minevskaja
  • Luisa Schulze

Profiler

  • Emily Bölk, venstre back
  • Antje Lauenroth, stregspiller

 

Nyegaards bud

  • Nummer tre i gruppe D 
  • Ryger ud i i mellemrunden
Foto: Google

Polen

Polen

Polen

Trup

  • Aneta Labuda
  • Marta Gega
  • Kinga Grzyb
  • Weronika Gawlik
  • Adrianna Placzek
  • Aleksandra Zych
  • Joana Drabik
  • Aleksandra Rosiak
  • Joanna Woloszyk
  • Natalia Nosek
  • Karolina Kochaniak
  • Joanna Szarawaga 
  • Patrycja Swierzewska 
  • Romana Roszak
  • Dagmara Nocun

Profiler

  • Marta Gega, venstre back
  • Adrianna Płaczek, målmand

 

Nyegaards bud

  • ​Nummer fire i gruppe D
Foto: Brugerbillede