Randers-træner stopper fire år før tid

Efter fire år i spidsen for Randers HK har Niels Agesen takket ja til nye udfordringer.

Når sæsonen udløber, er Niels Agesen fortid som træner i Randers HK.

Det oplyser ligaklubben i en pressemeddelelse.

Randers HK skriver, at Agesen har valgt at tage imod et jobtilbud, uden det bliver nævnt, hvad hans nye job bliver.

- Det har været en meget svær beslutning. Jeg har været – og er fortsat – utrolig glad for at være i Randers HK. Vi har kæmpet som hold og klub både på og uden for banen. Men når man har gode mennesker omkring sig, så er det en fornøjelse at kæmpe sammen, understreger Niels Agesen.

Økonomi har betydning i nyt trænervalg

I januar sidste år skrev Agesen ellers under på en lang kontrakt, der ville binde ham til Randers HK til 2025.

Men nu skal klubben ud og sondere markedet for en ny træner.

- Det er selvfølgelig en proces, vi allerede er i gang med. Vi ser på mulighederne og søger det rigtige match til klubbens værdier, men vi har som altid økonomisk forsvarlighed for øje.

- Her er det ingen hemmelighed, at denne Corona-prægede sæson har gjort det mere end svært for os at sælge sponsorater. Vi holder derfor alle muligheder åbne og håber, at vi kan bibeholde vores spillerbudget og samtidig fokusere på vores stærke talentudvikling, forklarer klubbens bestyrelsesformand, Henrik Schaar.

Niels Agesen nåede at være cheftræner i klubben i fire sæsoner.

I sæsonen 2016/17 var han med til at føre Nykøbing-Falster Håndbold til klubbens første mesterskab. I sine 10 år i spidsen for Team Tvis Holstebros kvindehold vandt han EHF Cuppen to gange og fik DM-sølv en enkelt gang.

Randers HK ligger i denne sæson på næstsidstepladsen i nedrykningsslutspillet. Der resterer tre kampe.

TV 2 SPORT har forsøgt at komme i kontakt med Niels Agesen.