Norsk satsning opruster med landsholdsspillere
Kolstad er klubben, alle nordmænd tilsyneladende gerne vil spille for. Onsdag blev yderligere to landsholdsspillere præsenteret.
Den norske ligaklub Kolstad er rykket et hak tættere på nationens håndballgutta.
Bagspillerne Gøran Johannessen og Vetle Eck Aga er blevet præsenteret i storsatsende Kolstad, skriver VG.
De er den femte og sjette norske landsholdsspiller, der skifter til Kolstad denne eller næste sommer. Derudover har klubben også skrevet kontrakt med to islandske landsholdsspillere for de kommende sæsoner.
Gøran Johannessen sidder i øjeblikket ude med en skade, men han er på kontrakt i tyske Flensburg-Handewitt frem til sommeren 2023. Derfor vender han først hjem til Norge til den tid, blev sagt på pressemødet.
Modsat Johannessen er Vetle Eck Aga både klar til den kommende EM-slutrunde og til at skifte allerede denne sommer. Ifølge TV 2 Norge har han afvist at forlænge sin kontrakt med svenske Sävehof, og derfor er der fri bane for at skifte efter indeværende sæson.
Nye Kolstad-spillere i 2022
- Magnus Gullerud (fra Magdeburg)
- Thorbjørn Bergerud (fra GOG)
- Janus Smarason (fra Göppingen)
- Sigvaldi Guðjónsson (fra Kielce)
- Vetle Eck Aga (fra Sävehof)
Nye Kolstad-spillere i 2023
- Sander Sagosen (fra Kiel)
- Magnus Rød (fra Flensburg-Handewitt)
- Gøran Johannessen (fra Flensburg-Handewitt)
Kolstad rykkede op i den bedste række i Norge i 2015. Siden har holdet været en del af midterfeltet i norsk håndbold, men nu er både mesterskabet og Champions Leauge udpeget som klubbens mål.
Efter 16 kampe ligger Kolstad nummer seks i det norske grundspil, der tæller 14 hold.