Esbjerg får CL-billet
Team Esbjerg har fået besked om, at holdet er med i næste sæsons Champions League.
Team Esbjerg er sikret en plads i Champions League til næste sæson.
Det bekræfter klubdirektør Hans Christian Warrer over for JydskeVestkysten.
- Vi har modtaget beskeden fra Dansk Håndbold Forbund, der har talt sammen med Det Europæiske Håndboldforbund (EHF, red.), og EHF har bekræftet, at Danmark har to pladser i Champions League i næste sæson, siger han.
TV 2 SPORT har siden været i kontakt med Frank Smith, der er chef for turnering i DHF. Han har ligeledes bekræftet, at Esbjerg får en plads i det fineste selskab.
Ikke første gang
Det kommer ikke som nogen stor overraskelse, at vestjyderne får plads i Europas største klubturnering.
Dansk håndbold har i en årrække fået tildelt to pladser i kvindernes Champions League, og sådan bliver det også i den kommende sæson.
Odense tager den ene plads som dansk mester, mens Esbjerg som den tabende finalemodstander snupper den anden.
- Pladsen i Champions League er vores, og det er vi da utrolig godt tilfredse med. Det er jo en del af klubbens målsætning at spille med i Champions League. Det er godt både sportsligt, økonomisk og kommercielt, siger Hans Christian Warrer.
Team Esbjerg gjorde en god figur i den forgangne sæsons Champions League. Holdet nåede som det første danske hold siden FC Midtjylland for otte år siden Final 4, hvor holdet tabte semifinalen til det ungarske storhold Györ.
Også den efterfølgende bronzekamp blev tabt.