Håndbold

77 signings til den nye sæson – her er ekspertens bud på de fem bedste

TV 2 SPORTs ekspert Peter Bruun Jørgensen udpeger de fem bedste signing i Kvindeligaen til den nye sæson.

Traditionen tro har der været godt gang i kuglepenne og nyprintede kontrakter rundt om i de danske håndboldklubber før den nye ligasæson, der begynder i denne uge.

77 spillere er nye ansigter hos et af de 14 hold i Kvindeligaen denne sommer, og som seer og fan kan det måske være en anelse svært at bevare overblikket i en sport, hvor en del klubskifter ofte bliver meldt ud mange måneder før, at spilleren rent faktisk skifter klub.

Eksempelvis har Team Esbjerg i den forgangne uge præsenteret landsholdskeeperen Anna Kristensen som kommende spiller - men først fra sommeren 2023. Hele det næste år spiller hun fortsat for Viborg.

Derfor har TV 2 SPORT nederst i denne artikel samlet et overblik over alle til- og afgange i de 14 klubber i Kvindeligaen denne sommer.

Men hvilke signings er - bedømt før sæsonen - de fem bedste? Det giver TV 2 SPORTs faste ekspertkommentator på kvindehåndbold, Peter Bruun Jørgensen, sit bud på herunder.

Peter Bruun Jørgensens bud på de fem bedste signings

  1. Nora Mørk

    Skiftet til Team Esbjerg fra Champion League-vinderne Vipers fra Norge

    "Hun har vundet næsten alt - flere gange! En spiller, der kan være med til at flytte de store titler. Total X-faktor og en sand verdensklassespiller". 

  2. Estavana Polman

    Skiftet til Nykøbing Falster fra Team Esbjerg

    "Hun har gennem en årrække være den største profil i den danske liga, og når Polman rammer – hvis hun rammer sit topniveau – vil Nyløbing være farlig for alle hold. Det store spørgsmål er: Kan hun komme tilbage, efter hun har været ude så længe?

  3. Stine Jørgensen

    Skiftet til København Håndbold fra tyske Bietigheim

    "Jeg er meget spændt på at se hende, og hvor hun er henne nu spillemæssigt efter et par år i Tyskland, hvor hun også er blevet mor. Jeg tror, hun kommer til at spille en kanon sæson og gøre en stor forskel for København Håndbold"

  4. Kathrine Heindahl

    Skiftet til Team Esbjerg fra russiske CSKA Moskva

    "Jeg synes, hun har udviklet sig kolossalt og er blevet det klare førstevalg på stregen på det danske landshold. Hun har været ude i verden og få mere erfaring og kan være med til at gøre Esbjerg stærkere i begge ender af banen".  

  5. Noemi Hafra

    Skiftet til Odense fra ungarske Györ

    "Hun har ofte været udråbt til en kommende verdensstjerne, men det kæmpe potentiale er endnu ikke blevet forløst - og hun fik et knæk, da hun skiftede fra ungarske FTC til mægtige Györ i sidste sæson. Der blev hun usynlig. Men hun har været suverænt den bedste til flere ungdomsmesterskab, og kan Odense få forløst det potentiale, bliver hun en markant forstærkning for fynboerne". 

Den nye ligasæson i Kvindeligaen begynder tirsdag den 30. august.

Første tv-kamp fra Kvindeligaen bliver lørdag den 3. september, hvor seerne vil kunne følge opgøret mellem Odense og København direkte på TV 2 PLAY klokken 17.55.

Til- og afgange Kvindeligaen 2022/2023

Få overblikket i din favoritklub her

Odense Håndbold

Odense Håndbold

IND:

  • Tonje Løseth (Brest Bretagne)
  • Sidsel Mejlvang (Randers)
  • Noemi Hafra (Györ)

UD:

  • Kamilla Larsen (stoppet – nu spilleragent)
  • Karen Brødsgaard (assistenttræner),
  • Malene Aambakk (Aarhus United)
  • Mathilde Bengtson (DHG Odense, leje)
Foto: Odense Håndbold

Team Esbjerg

Team Esbjerg

IND:

  • Nora Mørk (Vipers)
  • Kathrine Heindahl (CSKA Moskva)
  • Anne Tolstrup Petersen (København)
  • Julie Bøe Jacobsen (Byåsen)
  • Amalie Milling (København)

UD:

  • Marit Malm Frafjord (stoppet – nu bestyrelsesmedlem i klubben)
  • Annette Jensen (Horsens)
  • Estavana Polman (Nykøbing Falster)
  • Line Myers (stoppet)

Desuden har klubben allerede præsenteret målvogter Anna Kristensen (Viborg) som kommende Esbjerg-spiller fra sommeren 2023. 

Foto: Team Esbjerg

Ikast Håndbold

Ikast Håndbold

IND:

  • Line Uno (Besancon)
  • Trine Mortensen (Sävehof)
  • Andrea Austmo Pedersen (Vipers)
  • Julie Gantzel Pedersen (Holstebro Håndbold)
  • Christian Køhler (assistenttræner, København Håndbold)

UD:

  • Sabine Englert (Aarhus United)
  • Olivia Simonsen (Sønderjyske)
  • Sonja Frey (Thüringer HC)
  • Naja Nissen (Rocasa Gran Canaria)
  • Tyra Axner (Nykøbing-Falster)
  • Anders Friis (assistenttræner, BSH Ungdom)
Foto: Ikast Håndbold

Viborg HK

Viborg HK

IND:

  • Mathilde Juncker (Ajax)
  • Emilie Hovden (Storhamar)
  • Kerstin Kündig (Thüringer)
  • Charite Mumbongo (Fleury Loiret)
  • Melissa Petren (København)
  • Laura Holm (egne rækker)
  • Signe Vetter (egne rækker)

UD:

  • Kristina Jørgensen (Metz)
  • Line Haugsted (Györ)
  • Emma Friberg (Skanderborg)
  • Stine Andersen (stoppet)
  • Camilla Fangel (stoppet)
Foto: Viborg HK

Nykøbing Falster Håndbold

Nykøbing Falster Håndbold

IND:

  • Tyra Axner (Herning-Ikast)
  • Marie-Helene Sajka (Paris92)
  • Sofie Bardrum (Ajax København)
  • Stine Eiberg Jørgensen (Ajax København)
  • Estavana Polman (Team Esbjerg)

UD:

  • Johanna Forsberg (Sävehof)
  • Celine Lundbye (København)
  • Emilie Steffensen (Silkeborg-Voel)
  • Jo Lund Nielsen (HØJ)
  • Lykke Frank Hansen (stoppet)
Foto: NFH

Silkeborg-Voel

Silkeborg-Voel

IND:

  • Emilie Bastrup (Holstebro)
  • Mathilde Lundström (Sävehof)
  • Thea Rasmussen (Skanderborg)
  • Andrea West Bendtsen (Holstebro)
  • Josefine Videbæk (egne rækker)
  • Carla Thomsen (egne rækker)
  • Klaus Thomsen (assistenttræner)
  • Emilie Steffensen (Nykøbing Falster)

UD:

  • Louise Ellebæk (SønderjyskE)
  • Lea Hansen (SønderjyskE)
  • Julie Jensen (stoppet)
  • Ann Grete Nørgaard (stoppet)
  • Anna Lillesø (stoppet)
  • Ole Jensen (assistenttræner, Aarhus United)
Foto: Silkeborg-Voel KFUM

Horsens Håndbold Elite

Horsens Håndbold Elite

IND:

  • Annette Jensen (Team Esbjerg)
  • Hege Løken (SCM Craiova)
  • Tamara Haggerty (Sävehof)
  • Claudia Rompen (Skanderborg)

UD:

  • Susanne Madsen (stoppet)
  • Marija Obradovic (stoppet)
  • Christina Pedersen (Randers)
  • Chana Masson (stoppet)
Foto: Horsens H Elite

København Håndbold

København Håndbold

IND:

  • Stine Jørgensen (Bietigheim)
  • Celine Lundbye (Nykøbing Falster)
  • Fie Woller (Nantes)
  • Silje Brøns Petersen (Metzingen)
  • Emma Navne (Lugi)
  • Katharina Filter (Buxtehuder)
  • Emilie Ytting (Skanderborg)
  • Kim Molenaar (VOC Amsterdam)
  • Rasmus Overby (cheftræner, Sävehof)
  • Mikkel Thomassen (assistenttræner, Randers HK)

UD:

  • Amalie Milling (Team Esbjerg)
  • Anne Tolstrup Petersen (Team Esbjerg)
  • Melissa Petren (Viborg)
  • Hanna Blomstrand (stoppet)
  • Claus Mogensen (cheftræner, Kastamonu)
  • Christian Køhler (assistenttræner, Ikast Håndbold)
  • Olivia Mellegård (Sävehof)
  • Johanna Bundsen (Sävehof)
  • Maria Hjertner (Byåsen)
  • Clara Essemann (stoppet)
Foto: København Håndbold

Ajax København

Ajax København

IND:

  • Amanda Loft Hansen (Skanderborgs ungdomsafdeling)
  • Rakul Wardum (Skanderborgs ungdomsafdeling)
  • Amanda Marie Poulsen (Lugi)
  • Chantal Wick (Sachsen)
  • Suna Krosstieg Hansen (Kyndil)
  • Katrine Jacobsen (Gudme)
  • Anne With Johansen (egne rækker)
  • Emma Penny Laursen (egne rækker)

UD:

  • Sofie Bardrum (Nykøbing Falster)
  • Stine Eiberg Jørgensen (Nykøbing Falster)
  • Mathilde Juncker (Viborg)
  • Stine Nørklit (Dijon)
  • Emma Eggertsen (Roskilde)
  • Rikke Vorgaard (TMS Ringsted)
  • Louisa Mittet (HIK)
  • Frederikke Mono Rasmussen (stoppet)
Foto: Ajax København

Aarhus United

Aarhus United

IND:

  • Sabine Englert (Ikast Håndbold)
  • Malene Aambakk (Odense)
  • Anna Berger Wierzba (Toulon)
  • Christina Hansen (Vendsyssel)
  • Julie Redkjær (Gudme)
  • Julie Lilholt (egne rækker)
  • Ole B. Jensen (assistenttræner, Silkeborg-Voel).

UD:

  • Bo Rudgaard (assistenttræner, Sydkorea)
  • Line Ellertsen (Storhamar)
  • Line Berggren Larsen (Skanderborg)
  • Emilie Holst Firgaard (Holstebro)
  • Celine Holst (stoppet)
Foto: Aarhus United

Skanderborg Håndbold

Skanderborg Håndbold

IND:

  • Emma Friberg (Viborg)
  • Melina Kristensen (Holstebro)
  • Line Berggren Larsen (Aarhus United)
  • Rikke Hoffbeck (EH Aalborg)
  • Sofia Bro Stenholt (egne rækker)
  • David Langkilde Møller (assistenttræner)

UD:

  • Thea Rasmussen (Silkeborg-Voel)
  • Emilie Ytting (København)
  • Claudia Rompen (Horsens)
  • Stine Baun Eriksen (stoppet)
  • Peter Jagd (træner, EH Aalborg)
  • Henriette Hansen (stoppet)
Foto: Skanderborg HÃ¥ndbold

Randers HK

Randers HK

IND:

  • Karen Klokker (Skanderborgs ungdomsafdeling)
  • Anne Christine Bossen (Holstebro)
  • Christina Pedersen (Horsens)
  • Laura Grosen (Gudme)
  • Frida Møller (egne rækker)
  • Ida Hoberg (egne rækker)
  • Jonas Dehn (assistenttræner)

UD:

  • Julie Pontoppidan (Celles)
  • Sidsel Mejlvang (Odense)
  • Monika Kongsgaard (stoppet)
  • Ida Callisen (stoppet)
  • Ida Lynnerup (AGF)
  • Mikkel Thomassen (assistenttræner, København Håndbold)
Foto: Randers HK

Ringkøbing Håndbold

Ringkøbing Håndbold

IND:

  • Sofie Østergaard (Holstebro)
  • Emma Laursen (Holstebro)
  • Lovisa Thompson (Valur)
  • Linnea Björkman (Skuru)

UD:

  • Michelle Brandstrup (stoppet – nu direktør i klubben)
  • Arlinda Hajdari (Bjerringbro)
  • Cecilie Søndergaard Kongstad (Norge)
  • Mathilde Piil (Fredericia)
  • Camilla Faartoft (stoppet)
  • Marie Louise Søberg Nielsen (stoppet)
  • Marie-Louise Sundgaard (stoppet)
  • Julie Pedersen (Ejstrup/Hærvejen)
Foto: Ringkøbing Håndbold

SønderjyskE

SønderjyskE

IND:

  • Louise Ellebæk (Silkeborg-Voel)
  • Olivia Simonsen (Ikast)
  • Josefine Dragenberg (Holstebro)
  • Lea Hansen (Silkeborg-Voel)
  • Tine Geerten (egne rækker)

UD:

  • Alberte Kristensen (Heid)
  • Rebecca Sønderskov (Hadsten)
  • Daniela Gustin (stoppet)
  • Lene Østergaard (stoppet)
  • Camilla Aastrup (stoppet)
Foto: SønderjyskE