Håndbold

Lindberg i bedring

For lidt mere end en måned siden brækkede den danske landsholdsfløj hånden. Nu melder klubben, at Lindbergs comeback går efter planen.

Et chok gik gennem Füchse Berlin, da Hans Lindberg i midten af februar brækkede hånden.

Siden har Bundesligaens førerhold været nødt til at undvære den danske højrefløj.

Efter tyskernes European League-opgør mod Skjern tirsdag aften kunne klubbens træner, Jaron Siewert, dog komme med opløftende nyt.

Skjern Håndbold vs. Füchse Berlin
23-28
(11 - 14)
Topscorer
HoldSpiller(e)Mål
Skjern HåndboldSimen PettersenRené RasmussenJakob Rasmussen4 mål
Füchse BerlinRobert Weber9 mål
Udvisninger
HoldUdvisninger
Skjern Håndbold0
Füchse Berlin0

- Han er begyndt at træne. Den første to til to en halv uge var det ikke muligt, da det var for tæt på operationen, og han skulle tage det roligt.

I sidste uge kunne Lindberg så småt tage skinnen af, så han har været i stand til at lave mobilitetstræning med armen og løbe.

- Efter operationen var det ikke nemt, men jeg tror, at det går efter planen – måske en anelse foran planen. Hans krop restituerer og heler godt, og jeg tror, at han kommer til at være ude i seks til otte uger, hvilket er godt klaret i forhold til skadens omfang, siger Siewert til TV 2 SPORT.

Desuden melder træneren, at klubben sigter efter et Lindberg-comeback i slutningen af april eller begyndelsen af maj.

Jagter rekord og guld

Hans Lindbergs tilbagevenden til banen i denne sæson bliver hilst velkommen i Berlin.

Som tabellen herunder viser, fører hovedstadsklubben Bundesligaen. Dog viser den også, at kampen om Bundesliga-trofæet i år er tættere end i meget lang tid.

Bundesliga

Bundesliga
PositionHoldnavnKVUTFI+/-P
1312614997841+15653
23225341058925+13353
33124161016898+11849
4312137965835+13045
532211101062968+9443
63216214963946+1734

Ligatriumfen er dog ikke det eneste, der er på spil for Lindberg.

Danskeren jagter en historisk rekord, som blev sat på pause grundet bruddet i hånden. 24 mål mangler Lindberg at score for at blive den mest scorende nogensinde i Bundesligaen.

  1. Kyung-Shin Yoon (KOR): 2905
  2. Hans Lindberg (DEN): 2882
  3. Lars Christiansen (DEN): 2875

Ovenstående gør, at man i Füchse Berlin krydser fingre for, at Lindberg kan spille en rolle.

- Robert Weber (Hans Lindbergs fløjmakker, red.) spiller godt, og han gør sit arbejde virkelig godt, men jeg håber også, at Hans kommer tilbage – ikke kun for at slå Bundesligaens scoringsrekord men også for at opnå klubbens mål, da han er en vigtig spiller.

I indeværende Bundesliga-sæson har Lindberg sendt harpikskuglen i netmaskerne 123 gange, hvilket rækker til en fjerdeplads på topscorerlisten. Den føres i øvrigt af en anden dansk fløj i form af Casper U. Mortensen.