Pludseligt indfald sikrede vital sejr
NFH holder mere end liv i håbet om DM-semifinalerne efter en dramatisk sejr over Aarhus United.
Nykøbing Falster Håndbold kan stadig nå med i DM-semifinalerne, mens Aarhus United har udspillet sin rolle.
Det er facit efter holdenes kamp fredag aften, som gæsterne fra NFH vandt med 27-26.
Lige præcis det der havde vi faktisk aldrig trænet
Jakob Larsen, cheftræner i NFH
Den afgørende scoring blev sat ind få sekunder før tid efter en timeout fra cheftræner Jakob Larsen, som efterlod TV 2 Sports håndboldekspert Lærke Møller tvivlende.
- Det sidste angreb var jeg så spændt på at se, for den timeout virkede til at være noget rod, og så spiller de sig frem til så stor en chance. Hvor er det stærkt, sagde eksperten umiddelbart efter kampen.
Se angrebet i klippet over artiklen.
Pludseligt indfald
Ifølge Jakob Larsen var det da også lidt af et sats, da han gik over i syv mod seks.
- Lige præcis det der havde vi faktisk aldrig trænet. Det var noget, der lige slog mig. Jeg ved ikke, hvad der sker, nogle gange slår der et lyn ned, siger han til TV 2 Sport.
- Normalt vil man jo spille seks mod seks, når man har det ene point hjemme i sådan et hektisk slutspil, hvor alle point tæller. Men vi ville gå efter sejren.
- Vi vidste, de nok ville dække ud mod Elma (Halilcevic, fløjspiller, red.), så hun ikke fik en afslutning, og så var der en motorvej. Det var fedt, hun (Sofie Flader, red.) kunne sætte den ind. Dejligt.
Med sejren går NFH op på samme pointantal som Viborg, som er modstanderen på tirsdag.
- Nu har vi en finale mod Viborg på tirsdag. Det er forbudt for børn. Dem, der har sarte nerver, skal nok ikke åbne op for fjernsynet. Det bliver fedt, siger Jakob Larsen.
- Viborg har været rigtig gode i foråret, og vi har haltet lidt mere. Det bliver en 50/50-kamp, hvor dem, der er bedst på dagen, vinder.
Kampen mellem NFH og Viborg er en af mange kampe, der kan ses på TV 2's kanaler i den kommende tid. Få overblikket i vores håndbold-sendeplan her.
Ikast klar til semifinalerne
I den anden slutspilsgruppe var der også drama til sidste sekund, da Ikast sikrede sig en plads i DM-semifinalerne med to spillerunder tilbage.
Storfavoritterne var ellers helt nede i sækken i kampens første 20 minutter og nede 9-16 i Silkeborg-Voel.
Langsomt, men sikkert spillede de sig tilbage i opgøret, og i en dramatisk afslutning blev en sejr på 31-30 sikret.
Dermed følger Ikast med Team Esbjerg, der allerede havde sikret sig avancement til semifinalerne.