Frederik Andersen er klar til VM
Den danske NHL-målmand, Frederik Andersen, melder sig definitivt klar for Danmark til VM-slutrunden.
Det har været et af de helt store spørgsmål i forhold til den danske VM-trup. Men nu er det en realitet, at Frederik Andersen skal vogte målet for det danske landshold under slutrunden.
Det bekræfter Frederik Andersen over for Politiken.
TV 2 SPORT har været i kontakt med landstræner Janne Karlsson, der dog endnu ikke har fået noget officielt at vide.
- Det er positive signaler, vi får fra Toronto nu, det er jeg glad for, siger Karlsson til TV 2 SPORT.
Andersens klub Toronto Maple Leafs fik for to dage siden slukket drømmen om Stanley Cup-trofæet, da de samlet tabte 4-3 til Boston Bruins. Dermed ville det altså være muligt for Frederik Andersen at blive indlemmet i landsholdstruppen. Og det var hovedpersonen meget interesseret i:
- Jeg vil gerne spille VM i Danmark. Selvfølgelig vil jeg gerne hjem og spille med drengene, siger 28-årige Frederik Andersen til TV 2 SPORT.
Og det har Frederik Andersen nu fået lov til af sin canadiske klub.
Frederik Andersen har i denne sæson præsteret på et meget højt niveau, og der hersker ikke tvivl om, at han vil kunne hjælpe Danmark ved slutrunden.
- Jeg mener, at han er top-5-målmand i NHL. Hvis han kunne stå derinde i kampene mod for eksempel Tyskland, Letland og Norge, så ville det betyde meget, siger den danske NHL- og VM-profil Frans Nielsen.
28-årige Frederik Andersen er født i Herning, hvor han også fik sin ishockey-opvækst. Han repræsenterede klubbens seniorhold i årene fra 2007-2009. Dermed vil Andersen kunne vende tilbage og spille i sin hjemby, som Danmark skal spille i under slutrunden.
Danmark har nu to NHL-spillere med i truppen.
Toronto-keeperen har tidligere repræsenteret Danmark ved fire VM-slutrunder. Sidste gang, han gjorde det, var i 2012.
VM-slutrunden i Danmark begynder den 4. maj og slutter den 20. maj.