Odense sælger sin topscorer
Bundproppen i Metal Ligaen har fået et tilbud på Riley Bourbonnais, der efter alt at dømme forlader både Odense og Danmark.
Odense Bulldogs har givet sig selv en ekstra udfordring i en ellers svær tid.
Klubben har takket ja til et tilbud på topscorer Riley Bourbonnais, der ser ud til at forlade Danmark. Tilbuddet kommer nemlig fra en udenlandsk klub, oplyser Odense.
- Riley vil få muligheden for at prøve sig af på et højere niveau, og dette har Bulldogs ikke ønsket at stå i vejen for, skriver Odense Bulldogs på sin hjemmeside.
Med 28 point i denne sæson har Bourbonnais gjort sit for at hjælpe Odense væk fra sidstepladsen i den danske liga, men det har været uden den helt store effekt på tabellen. Siden den 22. oktober har Odense Bulldogs tabt 17 ligakampe på stribe.
Nu indledes jagten på en erstatning for den skarpe amerikaner. Klubben oplyser, at man håber ’snart at kunne melde nyt ud om dette’.
TV 2 SPORT har forsøgt at få en kommentar fra sportschef Henrik Benjaminsen. Det var i skrivende stund uden held.
Odense ligger som nævnt sidst i Metal Ligaen. Fynboerne har 12 point efter 29 kampe. Der er hele 25 point op til Rødovre Mighty Bulls på ottendepladsen.