Le Mans 2022

Sådan gik det danskerne: 

LMP2-klassen

  • 3. Oliver Rasmussen i JOTA #28
  • 14. David Heinemeier-Hansson I INTER EUROPOL COMPETITION #43

LMP2 Am-klassen

  • 4. Nicklas Nielsen i AF CORSE #83
  • 9. Michael Jensen i CD SPORT #27

GTE Pro-klassen

  • 4. Michael Christensen i PORSCHE #92

GTE Am-klassen

  • 1. Marco Sørensen i TF SPORT #33
  • 3. Nicki Thiim i NORTHWEST AMR #98
  • 7. Michelle Gatting i IRON DAMES #85
  • 12. Frederik Schandorff & Mikkel Jensen i KESSEL RACING #57
  • Udgået. Mikkel Pedersen i TEAM PROJECT 1 #46
Slut

Marco Sørensen har fået pokalen

TF Sport-kørerne har nu fået lov til at løfte pokalen. Smilet er stort hos nordjyske Marco Sørensen. Det er til at forstå. 

- Det har været en lang rejse. Det er et privat team, vi kører for. De har gjort et fantastisk arbejde. Det er bare fedt, sagde en tydeligt rørt Marco Sørensen umiddelbart efter løbet. 

Med det vil jeg lukke ned for livebloggen. Tak for i år. Vi vender stærkt tilbage. 

Slut

... og så følger Marco Sørensen! TF Sport #33 er gået på podiet. De indtager nu det øverste trin. Stort! 

Slut

Så er det omsider tid til at få de to sidste danskere på podiet. Nicki Thiim er netop kommet op sammen med sit hold Northwest AMR #98. 

Slut

Jeg skal beklage lidt forvirring. Det er LMP2-holdene nu. Dermed har vi fået Oliver Rasmussen på podiet.

Slut

Så har vi fået GTE Pro-holdene hyldet. Dermed er vi ganske få øjeblikke fra af få den danske triumfator Marco Sørensen på podiet. Det samme gælder Nicki Thiim. 

Slut

Nu er det tid til at få LMP2-holdene på podiet, og det bliver altså med danske Oliver Rasmussen. 

Slut

Vi får Hypercar-klassen på podiet først. Glickenhaus #709 på tredjepladsen, Toyota #7 på andenpladsen og endelig Toyota #8 på førstepladsen. 

Det er tid til den japanske nationalmelodi. 

Slut

- Jeg har ingen ord

Den danske debutant Oliver Rasmussen skal på podiet, efter han kørte en tredjeplads hjem til Jota #28. Det har han ganske svært ved at forholde sig til. 

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Jeg har ingen ord. Det er bare magisk. Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige, siger Oliver Rasmussen, der dog fandt lidt flere ord. 

- Jeg havde faktisk ikke overvejet, at jeg skal stå deroppe (på podiet, red.), men det kommer vi til, så jeg tænker, vi har gjort et godt job. 

Slut

Nicki Thiim hylder Marco Sørensen

Nicki Thiim og Marco Sørensen har i mange år kørt sammen under navent "Dane Train", og han er mildest talt glad for det, hans makker, som han i denne forbindelse kalder for bror, har præsteret. 

- Det var nogle lange timer som forventet. Det var en hård kamp. Min bror vinder. Det er så fedt. Det betyder meget for mig, at han får den. Det er hans første Le Mans-sejr. Det er bare Dane Train for livet, siger Nicki Thiim, der selv skal på samme podie, efter han blev nummer tre. 

Slut

Marco Sørensen med tårer i øjnene

Tårerne presser sig på for Marco Sørensen, og han har svært ved at finde ord for sejren på Le Mans. 

- Det har været en lang rejse. Det er et privat team, vi kører for. De har gjort et fantastisk arbejde. Det er bare fedt, siger en tydeligt rørt Marco Sørensen. 

Danskerens bror, Lasse Sørensen, siger, at han "aldrig har set ham græde". 

Slut

Vi håber på, vi snart kan få nogle reaktioner fra målområdet. Det er i særdeleshed de tre danskere Oliver Rasmussen, Nicki Thiim og Marco Sørensen, vi venter på. 

Slut

Marco Sørensens bror, Lasse Sørensen, der er ekspert for TV 2 SPORT, har svært ved at være i sig selv efter triumfen. 

- Det er superfedt. Han har haft så hård en periode før Le Mans, så det er megafedt, at det lykkedes nu. Han har virkelig fortjent det, siger en tydeligt stolt Lasse Sørensen.

Slut

Sådan gik det danskerne

LMP2-klassen

  • 3. Oliver Rasmussen, Edward Jones, Jonathan Aberdein (JOTA #28)
  • 14. David Heinemeier-Hansson, Fabio Scherer, Pietro Fittipaldi (INTER EUROPOL COMPETITION #43)

LMP2 Am-klassen

  • 4. François Perrodo, Nicklas Nielsen, Alessio Rovera (AF CORSE #83)
  • 9. Christophe Cresp, Michael Jensen, Steven Palette (CD SPORT #27)

GTE Pro-klassen

  • 4. Michael Christensen, Kevin Estre, Laurens Vanthoor (PORSCHE GT TEAM #92)

GTE Am-klassen

  • 1. Ben Keating, Henrique Chaves, Marco Sørensen (TF SPORT #33)
  • 3. Paul Dalla Lana, David Pittard, Nicki Thiim (NORTHWEST AMR #98)
  • 7. Rahel Frey, Michelle Gatting, Sarah Bovy (IRON DAMES #85)
  • 12. Takeshi Kimura, Frederik SchandorffMikkel Jensen (KESSEL RACING #57)
  • Udgået. Matteo Cairol, Mikkel Pedersen, Nicolas Leutwile (TEAM PROJECT 1 #46)
Slut

Tre danskere skal på podiet

Udover Marco Sørensens sejr er det også værd at nævne, at Oliver Rasmussens Jota #28 blev nummer tre i LMP2, mens Nicki Thiims Northwest #98 blev treer i GTE Am. Flot, flot, flot! 

Slut

Vindere i de fem klasser

Hypercar: Toyota #8 (Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa)

LMP2: Jota #38 (Roberto Gonzalez, Antonio Felix Da Costa, William Stevens)

LMP2 Am: Algarve Pro Racing #45 (Steven Thomas, James Allen, René Binder)

GTE Pro: Porsche #91 (Gianmaria Bruni, Richard Lietz, Frederic Makowiecki)

GTE Am: TF Sport (Marco Sørensen, Ben Keating, Henrique Chaves)

Slut

Marco Sørensen vinder Le Mans

Hvor er det stort! Marco Sørensen har kørt TF Sport #33 over stregen, og det er som vinder af GTE Am-klassen. Kæmpestort! 

Det er første gang, at den 31-årige dansker har vundet løbet. 

Slut

Toyota #8 vinder

Så er det officielt. Toyota #8 har vundet Le Mans Hypercar-klasse. Nu følger de øvrige biler, og når Marco Sørensen om ganske få øjeblikke krydser målstregen, vil det også være som vinder af GTE Am-klassen. Det er vildt! 

0:00

Sidste omgang

Tiden løber nu ud, og den førende bil, Toyota #8, er kørt ud på sidste omgang. 

0:03

Der er så smådt begyndt at være fugtige øjne rundt omkring i de forskellige garager. Det er der ikke noget at sige til.