På gensyn i morgen
Med en flot præstation af Kevin Magnussen i Singapore med en niendeplads i kvalifikationen siger vi tak for i dag.
Vi er tilbage i morgen, når selve grandprixet bliver kørt. Det er kl. 14.
Tak for i dag og på gensyn i morgen.
Formel 1-feltet kører i denne weekend i Singapore, hvor Kevin Magnussen havde en god fredag med en 14. plads i første træning og en 13. plads i anden træning.
I dag venter sidste træning og lidt senere den vigtige kvalifikation på bybanen i Singapore, hvor det er svært at overhale.
Tredje træning bliver kørt kl. 12-13.
Kvalifikationen bliver kørt kl. 15-16.
Med en flot præstation af Kevin Magnussen i Singapore med en niendeplads i kvalifikationen siger vi tak for i dag.
Vi er tilbage i morgen, når selve grandprixet bliver kørt. Det er kl. 14.
Tak for i dag og på gensyn i morgen.
Rykker Magnussen en placering frem pga. at Verstappen kørte i pit?
Nej, inden Verstappen kørte i pit havde han en tid, der var god nok til ottendepladsen, så han starter lige foran Magnussen.
//Jacob Hammerholt, TV 2 SPORT
Endelig en god præstation af KevMag. Det var dælme også på tide
1. Leclerc
2. Perez
3. Hamilton
4. Sainz
5. Alonso
6. Norris
7. Gasly
8. Verstappen
9. Magnussen
10. Tsunoda
Max Verstappen var på vej til at tage pole position, men på den flyvende omgang bliver han kaldt i pit af teamet. Til stor frustration for Verstappen, der bander over teamradioen.
Verstappen starter i morgen fra ottendepladsen.
Charles Leclerc fra Ferrari tager pole position.
Godkendt Kval af Kevin, dejligt at se ham tilbage I Q3. Lad os haabe paa noget regn imorgen.
Det ender med en niendeplads til Magnussen med tiden 1:51.573.
Gasly har skubbet Magnussen ned på niendepladsen, men danskeren er i gang med en forbedring lige nu.
Kevin Magnussen har kørt 1:54.775, hvilket rækker til ottendepladsen lige nu. Men danskeren har en omgang endnu.
Lewis Hamilton er lige nu hurtigste mand. Leclerc er toer, Alonso treer.
Verstappen nede på sjettepladsen lige nu.
Kevin Magnussen har været i pit for at få soft-dæk på bilen. Slicks til danskeren. Spændende, hvad Haas-raceren kan levere med tørvejrsdæk på.
Q3 er i gang, og Magnussen er på banen med intermediate-dæk på bilen. Han sætter sin første omgang på de dæk, mens flere andre har valgt at bruge slicks fra starten af Q3.
Skidt af Russel, over 1 sekund efter Hamilton. Alonso har gang I en stor weekend. Flot Koersel han levere.
Stil spørgsmål