Rio 2016

Overblik: Her er alle 120 danske OL-atleter

Danmark sender 120 atleter og seks reserver til OL i Rio.

Danmark sender 120 atleter til OL i Rio. Få overblikket her.

Med dagens fire udtagne dressurryttere og gårsdagens udtagelse af fodboldholdet er det danske OL-hold fuldtalligt.

120 atleter og seks reserver sender den danske delegation af sted til De Olympiske Lege i Rio de Janeiro.

Tennisspilleren Caroline Wozniacki bliver fanebærer, når der er åbningsceremoni 5. august på Maracanã Stadion i Rio, og den officielle danske målsætning fra Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark hedder 10 medaljer, når der blæses af for Legene 21. august.

Der skal konkurreres i 306 discipliner i 28 idrætsgrene, og Danmark sender deltagere i 16 af de 28 idrætsgrene.

Der deltager i alt mere end 10.500 atleter fra 206 forskellige nationer. USA sender det største hold med mere end 550 atleter til OL, der tyvstarter med kvindernes fodboldturnering 3. august.

Første danskere i aktion er det mandlige fodboldhold, der 4. august spiller mod Irak.

Alle Danmarks deltagere kan ses herunder ved at klikke på hver enkelt idrætsgren:

Danske OL-deltagere

Atletik

Sara Slott skal med til OL.

Atletik

400 meter hæk (Kvinder): 
Sara Slott Petersen
Stina Troest

800 meter (Mænd):
Andreas Bube

Marathon (Kvinder):
Anna Holm Baumeister
Jessica Draskau-Petersson

Marathon (Mænd):
Abdi Ulad

3000 meter forhindringsløb (Kvinder):
Anna Emilie Møller

3000 meter forhindringsløb (Mænd):
Ole Hesselbjerg

 

Foto: Gladys Chai von der Laage / Scanpix Denmark

Badminton

Viktor Axelsen skal med til OL.

Badminton

Herresingle:
Jan Ø. Jørgensen
Viktor Axelsen

Damesingle:
Line Kjærsfeldt

Herredouble:
Mathias Boe
Carsten Mogensen

Damedouble:
Kamilla Rytter Juhl
Christinna Pedersen (spiller også mixeddouble)

Mixeddouble:
Joachim Fischer

 

Foto: Asger Ladefoged / Scanpix Denmark

BMX

.

BMX

Kvinder:
Simone Tetsche Christensen

Mænd:
Niklas Laustsen

Foto: Sean M. Haffey / Scanpix Denmark

Bordtennis

Jonathan Groth skal med til OL.

Bordtennis

Herresingle:
Jonathan Groth

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Brydning

Mark O. Madsen skal med til OL.

Brydning

Græsk-Romersk (Vægtklasse-75 kg):
Mark O. Madsen

Foto: Claus Bech / Scanpix Denmark

Cykling

Jakob Fuglsang skal med til OL.

Cykling

Linjeløb (Mænd):
Chris Anker Sørensen
Christopher Juul-Jensen
Jakob Fuglsang

Omnium (Kvinder):
Amalie Dideriksen

Omnium (Mænd):
Lasse Norman Hansen (også udtaget til holdforfølgelsesløb)

Holdforfølgelsesløb (Mænd):
Casper Folsach
Casper Pedersen
Frederik Madsen
Niklas Larsen
Rasmus Quaade (Reserve)

MTB - Cross Country (Mænd):
Simon Andreassen

MTB - Cross Country (Kvinder):
Annika Langvad

Foto: Nils Meilvang / Scanpix Denmark

Fodbold

Niels Frederiksen og U23-landsholdet skal med til OL.

Fodbold

U23 (Mænd):

Målmænd:
Jeppe Højbjerg, Esbjerg
Lucas Fernandes, SønderjyskE

Forsvar:
Andreas Maxsø, FC Nordsjælland
Jacob Barrett, OB
Eddi Gomes, Henan Jianye FC
Kasper Larsen, Groningen
Pascal Gregor, FC Nordsjælland
Jakob Blåbjerg, AaB

Midtbane:
Casper Nielsen, Esbjerg
Jens Jønsson, AGF
Frederik Børsting, AaB
Robert Skov, Silkeborg
Mathias Hebo, Fredericia
Mikkel Desler, OB

Angreb:
Jacob Bruun Larsen, Hannover
Lasse Vibe, Brentford
Emil Larsen, Lyngby
Nicolai Brock Madsen, Birmingham

Reserver:
Thomas Hagelskjær, AGF

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Golf

Thorbjørn Olesen skal til OL.

Golf

Mænd:
Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen

Kvinder:
Nicole Broch Larsen og Nanna Koerstz Madsen

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Håndbold

Gudmundur Gudmundsson og landsholdet skal til OL.

Håndbold

Mænd:

Målmænd:
Niklas Landin
Jannick Green

Fløjspillere:
Lasse Svan Hansen
Casper U. Mortensen

Stregspillere:
Henrik Toft Hansen
Rene Toft Hansen
Jesper Nøddesbo

Bagspillere:
Morten Olsen
Mads Mensah Larsen
Mikkel Hansen
Michael Damgaard
Henrik Møllgaard
Mads Christiansen
Kasper Søndergaard

Reserve:
Hans Lindberg

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Kajak

Rene Holten Poulsen skal med til OL.

Kajak

K1 - 1000 meter (Mænd):
René Holten Poulsen

K4 - 500 meter (Kvinder):
Henriette Engel Hansen
Emma Aastrand Jørgensen
Ida Villumsen
Amalie Ringtved Thomsen

Foto: ERIK REFNER / Scanpix Denmark

Ridning - dressur

Danmark kan få fire ryttere med til OL.

Ridning - dressur

Individuel og hold:
Anna Kasprzak
Cathrine Dufour
Agnete Thinggaard
Anders Dahl

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Roning

Den danske guldfirer skal med til OL.

Roning

Toer uden styrmand (Kvinder):
Lærke Berg Rasmussen
Anne Dsane Andersen

Letvægtsfirer (Mænd):
Jacob Barsøe
Jacob Søgaard
Kasper Winther Jørgensen
Morten Jørgensen

Letvægtsdobbeltsculler (Kvinder):
Juliane Elander Rasmussen
Anne Lolk

Letvægtsdobbeltsculler (Mænd):
Mads Rasmussen
Rasmus Quist

Singlesculler (Kvinder):
Fie Udby Erichsen

Dobbeltsculler (Kvinder):
Lisbeth Falch Jacobsen
Nina Hollensen

Foto: Brian Martin Rasmussen / Scanpix Denmark

Sejlsport

Den danske 49'er skal med til OL.

Sejlsport

Laser (Mænd):
Michael Hansen

Laser Radial (Kvinder):
Anne-Marie Rindom

RS:X - Windsurfing (Mænd):
Sebastian Fleischer

RS:X - Windsurfing (Kvinder):
Lærke Buhl-Hansen

49'er (Mænd):
Jonas Warrer
Christian Peter Lübeck

Finnjolle (Mænd):
Jonas Høgh-Christensen

49'er FX​ (Kvinder):
Jena Mai Hansen
Katja Salskov-Iversen

Nacra 17:
Allan Nørregaard
Anette Viborg

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Skydning

Stine Nielsen skal med til OL.

Skydning

10 m luftriffel (Kvinder):
Stine Nielsen

Skeet​ (Mænd):
Jesper Hansen

50 m riffel​ (Mænd):
Torben Grimmel

Foto: NIELS AHLMANN OLESEN / Scanpix Denmark

Svømning

Jeanette Ottesen skal med til OL.

Svømning

800m fri (Kvinder):
Lotte Friis

100m butterfly​ (Kvinder):
Jeanette Ottesen

50m fri (Kvinder):
Jeanette Ottesen
Pernille Blume

100 m ryg​ (Kvinder):
Mie Ø. Nielsen

100 m bryst: 
Rikke Møller Pedersen

200 m bryst:
Rikke Møller Pedersen

4x100m medley:
Rikke Møller Pedersen
Mie Ø. Nielsen
Jeanette Ottesen
Pernille Blume

4x100m fri:
Pernille Blume
Mie Ø. Nielsen
Julie Kepp Jensen
Sarah Bro

200m butterfly​ (Mænd):
Viktor Bromer

400m fri (Mænd):
Mads Glæsner
Anton Ipsen

1500m fri (Mænd):
Pál Joensen

4x200m fri:
Magnus Westermann
Daniel Skaaning
Anders Lie
Søren Dahl

Foto: Claus Fisker / Scanpix Denmark

Tennis

Caroline Wozniacki skal med til OL.

Tennis

Tennis (Kvinder):
Caroline Wozniacki

Foto: Liselotte Sabroe / Scanpix Denmark

Triatlon

Rio2016.

Triatlon

Mænd:
Andreas Schilling

Foto: YASUYOSHI CHIBA / Scanpix Denmark