Tauson hædret for tredje år i træk
Clara Tauson er meget glad og stolt over sin pris, der kommer efter et stort 2021.
I sit sidste teenageår kan Clara Tauson juble over den tredje kåring som årets tennisspiller.
Tauson er dermed udpeget som den bedste i både 2019, 2020 og 2021, skriver Dansk Tennis Forbund i en pressemeddelelse.
Inden da blev Caroline Wozniacki tildelt prisen seks år i træk.
- Jeg er naturligvis meget glad og stolt over at være modtager af prisen som årets tennisspiller 2021, udtaler Clara Tauson, der tidligere på dagen spillede sig i kvartfinalen i WTA-turneringen Melbourne Summer Set 2.
Clara Tauson rangerer som nummer 44 i verden. Dermed er hun Danmarks bedst placerede spiller. De øvrige nominerede til prisen som årets tennisspiller var Holger Rune og Davis Cup-holdet.
Tre finaler i 2021
Ud over at være den bedste placerede dansker var Tauson også den eneste, der vandt en turnering på øverste niveau i 2021.
Det skete både i marts og september, og i oktober stod hun i sin tredje finale på WTA Touren.
- Clara Tausons resultater i 2021 – ikke mindst de to WTA 250-titler i Lyon og Luxembourg – taler for sig selv. Det er bemærkelsesværdigt, at hun i så ung en alder allerede har banket sig ind i top-50. Men for mig er det mest imponerende ved Clara, at hun hele tiden bliver ved med at udvikle sit spil, siger Henrik Thorsøe Pedersen, der er formand i Dansk Tennis Forbund.
Tauson indledte 2021 som nummer 152 på verdensranglisten. Ved årsskiftet lå hun nummer 44, og med sin placering i top-100 er hun sikret deltagelse i Grand Slam-turneringerne.
De nominerede til årets tennisspiller udvælges af Dansk Tennis Forbund. Derefter finder en jury af danske sportsjournalister vinderen i en afstemning.