Boris Becker idømt to og et halvt års fængsel
Boris Becker er kendt skyldig i at skjule værdier i forbindelse med en konkurs i 2017.
Den tidligere tennisspiller Boris Becker er idømt to og et halvt års fængsel, efter at tyskeren er kendt skyldig i at have skjult værdier i forbindelse med sin konkurs i 2017. Det skriver flere nyhedsbureauer.
Halvdelen af tiden skal Boris Becker bag tremmer, resten af straffen er gjort betinget, lyder det fra dommer Deborah Taylor. Boris Becker har mulighed for at anke straffen.
Dommen blev afsagt i retten Crown Court Southwark i London fredag eftermiddag.
54-årige Becker blev tidligere i april kendt skyldig i blandt andet at have skjult værdier for flere millioner kroner efter en personlig kurs i 2017.
Den seksdobbelte grand slam-vinder blev i 1985 den yngste singlevinder af Wimbledon på herresiden, da han var blot 17 år.
Det blev til 49 titler i karrieren, hvor han hentede 160 millioner kroner i præmiepenge foruden en pæn indtjening på sponsorsiden.
Trods den store indtjening gennem karrieren er det altså lykkedes Becker at formøble hele siden formue, så han i 2017 blev erklæret konkurs.
Tilbage i 2002 blev Becker dømt for skattesnyd i Tyskland.