Tennis

Holger Rune leverer suveræn præstation i stor turnering

Med en sikker sejr i to sæt over Diego Schwartzman blev Holger Rune klar til fjerde runde af Miami Open.

Holger Rune er klar til 1/8-finalen i Miami Open.

Det er facit efter Holger Runes kamp mod Diego Schwartzman fra Argentina, hvor danskeren var ganske suveræn.

Holger Rune 2 - 0 Diego Schwartzman

  • Første sæt: 6-4
  • Andet sæt: 6-2

I 1/8-finalen møder han amerikanske Taylor Fritz, verdensranglistens nummer ti.

Sådan forløb kampen

Ritzau

Under den bagende middagssol i Miami fik Holger Rune en optimal start mod Schwartzman, der er nummer 38 på verdensranglisten. Argentineren startede med at serve, men danskeren kom alligevel først på tavlen takket være et servebrud.

Det endte med at komme til at gøre forskellen i første sæt. Bortset fra ved 3-2, hvor Rune måtte afværge en enkelt argentinsk breakmulighed, var den unge nordsjællænder ganske sikker i eget udlæg.

Takket være en kontrolleret indsats kunne Rune sætte første sæt på kontoen med sin første sætbold.

Andet sæt startede som første med et dansk servebrud. Men denne gang kunne Rune selv ikke følge op, selv om Schwartzman begyndte at virke tydeligt frustreret.

Holger Rune viser sig flot frem i første sæt af dagens kamp mod Schwartzman. Video: TV 2 Sport

Rune brød endnu en gang

Foran 1-0 kunne Rune slet ikke få serven til at fungere. Med en dobbeltfejl udlignede han for argentineren, og så fik Runes ketsjer underlaget at føle.

Den virkede dog stadig fint. For i det efterfølgende parti brød Rune tilbage og kom på 2-1. Det virkede til at knække Schwartzman. Derfra stod der nemlig Holger Rune på det meste.

Danskeren brød også til 4-1, og så var kursen sat mod fjerde runde.

Som Masters 1000-turnering rangerer Miami Open lige under de fire årlige grand slam-turneringer.

Det er første gang, at Holger Rune deltager i Miami Opens hovedturnering. Sidste år røg han ud i kvalifikationen.