Svensker går amok og så falder hammeren
Mikael Ymer blev så rasende i Lyon, at han med tre slag slog hul i et reklameskilt på dommerens stol.
Den svenske tennisspiller Mikael Ymer tabte onsdag besindelsen. Bogstavelig talt.
For i en kamp mod franske Arthur Fils i ATP 250-turneringen i Lyon gik 24-årige Ymer amok.
Ved stillingen 6-5 i første sæt til 18-årige Fils blev svenskeren så utilfreds med den portugisiske dommer Rogerio Santos, at han i et vredesudbrud hamrede sin ketsjer ind i plastikbeklædningen på dommerens højstol.
Det var dommeren selvsagt ikke tilfreds med, så han besluttede sig for at diskvalificere den iltre svensker.
24-årige Mikael Ymer brugte hele tre slag på at slå hul i reklameskiltet på dommerstolen, hvorefter tilskuerne buhede af svenskeren.
Han satte sig ned på sin plads, men dommeren gav ham omgående marchordre.
Årsagen til svenskerens utilfredshed skyldes, at dommeren kort forinden nægtede at gå ned for at kigge på et mærke fra en bold, som Ymer klart vurderede var ude.
Modtander forbløffet
Efter kampens afslutnings var unge Arthur Fils forbløffet over sin modstanders opførsel.
- Det er lidt underligt. Det er første gang, at det sker for mig. Han er en god spiller og en god ven, men jeg ved ikke, hvad der skete.
- Måske var han lidt nervøs. Men det er okay. Jeg er glad for mit spil i kampen, indtil den altså sluttede. Nu ser jeg frem mod den næste kamp, fortalte Fils i et interview på banen efter kampen.
Mikael Ymer har nu en uges tid til at koge af, for i næste uge skal han spille French Open.
Svenskeren er nummer 53 på verdensranglisten. Han har for nylig været oppe som nummer 50, hvilket er den højeste placering, han har haft.